Kluczbork, dn. 15 października 2024r.
Andrzej Kosmala Kluczbork
Radny Rady Miejskiej
w Kluczborku
Pan Burmistrz Miasta Kluczborka
Za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kluczborku
I N T E R P E L A C J A
Obserwując przez ostatnie lata wysprzedaż gruntów rolnych przez rolników indywidualnych pod rozwijające się budownictwo mieszkaniowe, zarówno ja , jak część mieszkańców jest zaniepokojona postępującą dysharmonią ładu przestrzennego zabudowy wsi Ligota Górna i Zamecka, zarówno w perspektywie dziedzictwa kulturowego jak i z punktu kompozycyjno - estetycznego.
W imieniu części mieszkańców mam pytanie do Pana Burmistrza czy możliwe jest przeanalizowanie kwestii lokalizacji domów bliźniaczych-czworaków i budynków w zabudowie szeregowej na działkach przeznaczonych pod zabudowę domów jednorodzinnych. Wydawanie pozwoleń na budowę tego typu budynków należałoby przemyśleć czy do końca te pozwolenia są zgodne z prawem. Wielu obecnych mieszkańców wyprowadziło się z miasta i zakupiło działki pod domy jednorodzinne na wsi z myślą o większej przestrzeni, zielonej okolicy, ciszy i spokoju a tu, powstające szeregi identycznych domów, połączonych wspólnymi ścianami, potrójne lub poczwórne segmenty podzielone na mieszkania usytuowane wśród pól nie zapewniają mieszkańcom tego czego oczekiwali. Współczesna zabudowa , wypierająca starą zabudowę nie nawiązuje do tradycji budownictwa wiejskiego przez co obecnym mieszkańcom wsi nie zapewnia ładu przestrzennego, który z definicji ma tworzyć harmonijną całość i wpływać korzystnie na komfort życia.
Wiadome jest, że deweloperzy są przedsiębiorcami i maja prawo do zarobku, również definicja domu jednorodzinnego znajdująca się w prawie budowlanym na wiele pozwala, mimo to Urzędy Gmin mają wiele narzędzi do tego aby kształtować ład przestrzenny .Temu służy przede wszystkim plan miejscowy lub decyzje o warunkach zabudowy. Wspomniany plan miejscowy ostatecznie akceptują radni i to oni biorą na siebie odpowiedzialność za końcowe ukształtowanie przestrzeni. To gmina powinna decydować o tym ,co może powstać na gminnym terenie i w jakim kształcie. Taka zabudowa jaka powstaje na nowym osiedlu nad zalewem zaburza harmonię w przyrodzie oraz przekreśla walory terenu tj. turystyczne , rekreacyjne i wypoczynkowe.
Dlatego moje pytanie ,czy jest możliwość dokonania zmian lub uściślenie zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego aby nie powstały w naszym sołectwie a przypuszczam ,że w innych sołectwach również domy w zabudowie szeregowej oraz domy typu czworaki, które zaburzają estetykę wsi.
Moja interpelacja to wyraz troski o krajobraz wsi, wyjątkowy, wyróżniający się walorami przyrodniczymi i kulturowymi, który staje się coraz bardziej zagrożony deformacją i destrukcją ze strony współczesnego budownictwa.
Andrzej Kosmala
Odpowiedź na zapytanie (Odpowiedź na interpelację Radnego Andrzeja Kosmali z dnia 15.10.2024 r..pdf)
Andrzej Kosmala - interpelacja z dnia 16 października 2024
Mateusz Dybka - zapytanie z dnia 11 października 2024
Mateusz Dybka - interpelacja z dnia 8 października 2024
Mateusz Dybka - zapytanie z dnia 30 września 2024
Andrzej Kosmala - interpelacja z dnia 26 września 2024
Mateusz Dybka - interpelacja z dnia 12 września 2024
Kryspin Cieplik - interpelacja z dnia 30 sierpnia 2024
Mateusz Dybka - interpelacja z dnia 28 sierpnia 2024
Mateusz Dybka - interpelacja z dnia 20 sierpnia 2024
Mateusz Dybka - interpelacja z dnia 31 lipca 2024
Andrzej Kosmala - interpelacja z dnia 29 lipca 2024
Mateusz Dybka - zapytanie z dnia 17 lipca 2024
Mateusz Dybka - zapytanie z dnia 19 czerwca 2024
Mateusz Dybka - zapytanie z dnia 4 czerwca 2024